Jak najít toho pravého? aneb Na co se zaměřit při výběru lektora.

Blíží se září a vy jako každoročně přemýšlíte, že přišel čas posunout vaši angličtinu na další level? Máte chuť jít do studia jazyků naplno, ale zároveň se bojíte, že natrefíte na nevyhovujícího lektora nebo kurz, který neodpovídá vašim požadavkům? Potřebovali byste s výběrem poradit, ovšem nevíte, na koho se obrátit? Nebojte, jsme tady právě pro vás!

Před začátkem výuky je třeba zodpovědět několik otázek, které vám i nám pomohou k tomu, abychom pro vás našli toho vašeho perfektního lektora.

A jaké otázky to jsou?
Každý student je jedinečný a má odlišné potřeby a přání. Také každý lektor má svůj osobitý a originální styl výuky. Když jeden z účastníků bude z lekcí nadšený, ale druhý zklamaný, výuka angličtiny bude ztrácet na efektivitě, a pravděpodobně může vyústit v nespokojenost na obou stranách. V dnešní době lze na internetu vyhledat mnoho nabídek na kvalitní výuku angličtiny, ale jak zvolit tu správnou formu a vybrat toho správného lektora? My jsme pro vás na doporučení našich klientů i lektorů připravili pár otázek, které vám mohou pomoci lépe se rozhodnout.

Proč se chcete učit anglicky?
Každý zájemce o studium má jistě svůj konkrétní důvod, proč se chce začít učit anglicky, případně se v tomto jazyce dále zlepšovat. Postupně si popíšeme nejčastější druhy motivace pro výuku angličtiny, které jsme vyzvěděli od našich vlastních studentů, a poradíme vám, jaký typ výuky by vám mohl vyhovovat a jakého lektora si vybrat.

Chci si zlepšit známky ve škole, popřípadě odmaturovat
Pokud jste student základní, střední nebo vysoké školy a potřebujete zdokonalit svou angličtinu, případně z ní odmaturovat, máme pro vás několik variant. Žákům základní školy bychom radili vyzkoušet veřejný kurz obecné angličtiny pro děti, který jim může pomoci se rozmluvit i procvičit gramatiku. Studentům střední školy lze doporučit spíše individuální výuku, nejlépe se studentkou, která je sama čerstvým absolventem, nebo také veřejný kurz. Na maturitu z angličtiny pak radíme přihlásit se na veřejný kurz věnovaný právě přípravě na maturitu. Pokud se hlásíte na vysokou školu a náhodou vám to nevyjde, je vhodný i pomaturitní kurz angličtiny, kde se mnohonásobně zlepšíte v angličtině, a následná znalost jazyka pro vás bude velkou výhodou, ať už půjdete na vysokou školu nebo do práce.

Chci jet na studijní pobyt v zahraničí / pracovat v zahraničí
V tomto případě vám doporučujeme jak individuální kurzy angličtiny, což zaručuje výhodu výuky face to face s lektorem, tak lekce po Skype. Každopádně by se měla výuka konat častěji než jednou týdně, ať vás konkrétní lektor, nejlépe takový, který studoval nebo pracoval v zahraničí (optimálně přímo v dané zemi), perfektně připraví na různé situace, které mohou nastat. A vám se tento pobyt jistě zpříjemní, když budete znát užitečná slovíčka a fráze.

Chci jet na dovolenou do zahraničí
Nejčastějším důvodem studia angličtiny je zahraniční pobyt v rámci dovolené. Překonat jazykovou bariéru a umět se domluvit s cizinci je v dnešní době stále větší nutností. Tomuto druhu studentů doporučujeme např. angličtinu po telefonu, nebo angličtinu formou Skype lekcí. Obě varianty jsou levnější než individuální výuka „face to face“, a přesto zcela odpovídající vysokým nárokům klientů. Další možností je týdenní intenzivní kurz angličtiny, kde lektor pokryje rozličná témata včetně dovolené. Obvykle takový kurz probíhá v létě.

Čeká mě pracovní pohovor
Tento důvod nevyžaduje dlouhodobé navštěvování kurzu angličtiny, proto bychom vám doporučili zvolit jen pár individuálních lekcí „face to face“ zaměřených právě na pracovní interview se zkušeným lektorem, který má vynikající znalost jazyka, případně se navíc konkrétně na tuto terminologii specializuje. Kromě anglických slovíček a frází vám může poradit i spoustu užitečných informací z vlastní praxe.

Angličtinu potřebuji používat v práci neboli potřebuji odbornou výuku angličtiny
Pro ty studenty, kteří angličtinu potřebují v práci, záleží na konkrétním profesním oboru, v němž se pohybují. Pokud jde např. o technickou či business angličtinu, angličtinu pro IT apod., je lepší zvolit individuální kurz angličtiny nebo firemní výuku angličtiny přímo ve vaší společnosti. V tomto případě se jedná o skupinové lekce angličtiny zaměřené na vaše konkrétní odvětví. Na výuku bychom vám poradili zvolit velmi zkušeného lektora s dlouholetou praxí a specializací přímo na váš obor.

Chci si rozšířit své jazykové dovednosti
Pokud se chcete jen zdokonalit ve své angličtině, ať už jde o psanou nebo mluvenou formu, pak vám můžeme doporučit veřejný kurz angličtiny, který se koná jednou týdně. Termín a úroveň můžete zvolit dle svých možností a preferencí.

Chci být více atraktivní pro nové zaměstnavatele.
Pokud chcete se svou znalostí angličtiny zazářit v nové práci, případně na pracovním pohovoru a být tak atraktivnější než jiní uchazeči o dané zaměstnání, doporučujeme vám vybrat si lektora, který vám předá své praktické znalosti a zkušenosti, jež získal např. na zahraniční stáži ve firmě apod. Nejvíce se naučíte při individuální výuce angličtiny nebo angličtině po Skype.

Kolik času můžu věnovat výuce?
Další otázkou, která by vám mohla pomoci v rozhodování ohledně kurzu angličtiny, je: kolik času jste ochotni výuce věnovat.

Můžu se věnovat angličtině denně?
Pokud máte čas na angličtinu každý den, rádi bychom vám doporučili výuku angličtiny po telefonu. Lekce angličtiny po telefonu mohou trvat 5, 10, 15 minut nebo více. Při této intenzivní frekvenci se vaše angličtina výrazně zlepší za neuvěřitelně krátkou dobu.

Můžu se věnovat angličtině jednou týdně
Pokud si najdete čas na výuku angličtiny jednou týdně, navrhli bychom vám navštěvovat veřejný skupinový kurz obecné angličtiny. Díky neustálé konverzaci zaznamenáte progres dřív, než kdybyste trávili hodiny vyplňováním cvičení a čtením nahlas.

Jsem hodně zaneprázdněn/a a potřebuji flexibilní výuku
V tomto případě Vám doporučujeme individuální kurz angličtiny, nejlépe angličtinu po Skype nebo již výše zmíněnou angličtinu po telefonu, avšak v nižší frekvenci. V tomto případě si totiž výuku, kterou včas zrušíte, můžete až do tří měsíců nahradit, a tudíž o své lekce nepřijdete.

Potřebuji pouze pár lekcí na dané téma
Ideální výukou v takovém případě je individuální kurz angličtiny v jakékoliv formě. S lektorem se domluvíte na rozsahu výuky a daném tématu, a následně proběhnou lekce dle vašeho přání. Pro náročné lze zvolit i individuální kurz angličtiny s rodilým mluvčím.

Potřebuji intenzivní kurz např. před dovolenou
Pak doporučujeme taktéž buď individuální lekce angličtiny, nebo právě týdenní intenzivní kurz angličtiny zaměřený na specifické téma, např. dovolená.

Kolik finančních prostředků můžu investovat do výuky angličtiny?
Investice do angličtiny (a jazyků obecně) je investicí do budoucnosti – pokud chcete kvalitní a plnohodnotnou výuku, která bude efektivní a posune vaši angličtinu na další úroveň, pak je potřeba vynaložit adekvátní množství peněžních prostředků. Záleží také na formě výuky, kterou si zvolíte; každý typ je něčím výjimečný a cenově různorodý, avšak věříme, že obecně dostupný. Existuje rovněž možnost samostudia, ta ovšem vyžaduje mimořádnou schopnost motivace, což, jak všichni víme, může být dost nesnadné. V tom Vám angličtina po telefonu velmi pomůže. Co nepochopíte při samostudiu, lektor Vám dovysvětlí v každé lekci a nezapomeňte, vždy Vám zavolá s nebude se muset se k lekci sami donutit.

Snad vám naše rady a tipy alespoň trochu pomohly při rozhodování o výuce angličtiny.


Přejeme vám hodně sil, motivace a chuti do učení