A jak se řekne...

Nemůžete si vzpomenout na základní výrazy, přestože jste si jisti, že jste je kdysi ovládali? Za nic na světě si nevybavíte, jak zformulovat každodenní fráze? Máme tady pár tipů jen a pouze pro vás!

Každý, kdo se někdy učil cizí jazyk a pak jej dlouhou dobu nepoužíval, určitě zná ten pocit, když si nemůže vzpomenout, jak se řekne tohle a tamto. Nezoufejte, máme pro vás pár skvělých tipů, jak si nejlépe udržet znalost cizího jazyka. Tyto tipy vám poskytli přímo naši lektoři, kteří mají bohaté zkušenosti s výukou jazyků.

Učení cizího jazyka vyžaduje především pevnou vůli, odhodlání, trpělivost a neustálé opakování. Níže si můžete přečíst tipy, jak cizí jazyk nezapomenout.

1. Mluvení a mluvení – „Oprašovat“ cizí jazyk je nutností. Stačí se pouhých pár minut denně věnovat konverzaci v tomto jazyce. Pokud je někdo z vašich kamarádů či blízkých známých rodilý mluvčí, máte vyhráno. V případě, že takovou příležitost ve svém okolí nemáte a hledáte jinou formu opakování, můžete využít angličtiny po telefonu nebo výuky přes Skype. Je to jednoduché, jen pár minut konverzace denně postačí.

2. Sledování rodilých mluvčích v akci – Cizí jazyk si udržíte v paměti i sledováním seriálů, filmů a dalších pořadů. Můžete začít s českými titulky, pokračovat titulky v originálním jazyce, a postupem času se dopracovat ke sledování pořadů pouze v původním znění. Většina  do češtiny přeložených seriálů pochází z angličtiny, stačí jen hledat. Je možné využít i kanálu YouTube, kde lze najít různá anglická videa i lekce angličtiny. Poslechem hudby se rovněž hodně naučíte a leccos zopakujete. Když například slyšíte oblíbenou písničku a nevíte její překlad, stačí se podívat na internet – a hned se věnujete procvičování cizího jazyka. Pokud vám pasivní poslech angličtiny nestačí, můžete zkusit i lekce angličtiny s rodilým mluvčím, který vás aktivně zapojí.

3. Četbou – Máte rádi knihy nebo brouzdání na webu? Ať už se rozhodnete koupit si knížku v originálu, odebírat časopis nebo vyhledávat články na internetu, čtení textu v jazyce, který chcete procvičovat, je vždy velikým přínosem. Dnes jsou již k dispozici knihy dle konkrétní jazykové úrovně nebo s tzv. zrcadlovým textem, kde na jedné straně je text v češtině a na druhé v cizím jazyce. Ideálním způsobem četby je také najít si nějaké téma, které vás zajímá, přečíst si pár článků, vypsat si z nich slovíčka, jež neznáte, a ta si pak přeložit. Posléze je užitečné se k článkům vrátit a přečíst si je znovu. Zjistíte, že je to mnohem jednodušší, než bylo čtení článku poprvé. 

4. Pobyt v zahraničí – Nejlépe se cizí jazyk naučíte či jej pořádně zopakujete výjezdem do zahraničí, tedy do země, v níž se mluví právě tím jazykem, který se učíte – a to ať už studujete a využijete výměnného zahraničního pobytu v rámci školy, anebo se rozhodnete vyrazit na cesty na vlastní pěst. Na věku nezáleží. A zdaleka nejefektivnější je vyjet pouze sám – tím člověk nejvíce získá a nejvíce se také naučí. Být sám v zemi, kde nikoho neznáte a kde nikdo nemluví vaším rodným jazykem, je zkouška života, která vás nejvíce obohatí.

5. Stanovte si jasný cíl – Nejdůležitější je vytyčit si konkrétní a reálné cíle, k nimž se budete krok po kroku dopracovávat. Ujasnit si hlavní důvody, proč se chcete cizí jazyk učit, je zcela zásadní. Pokaždé, když se budete cizímu jazyku věnovat, si tyto důvody vybavte a s touto motivací vám učení i opakování půjde snáze a rychleji. Díky tomu se posunete dál a učení vás bude bavit. A to je přeci ten hlavní důvod!